Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

ПРО ПЕНСІЙНУ РЕФОРМУ

На засіданні Кабміну 17 травня 2017 року був затверджений проект пенсійної реформи, яку мають запровадити з 1 жовтня 2017 року. Уряд уважає, що її впровадження дасть змогу позбутися “дискримінаційного” характеру нинішньої пенсійної системи, ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду і підвищити розміри виплат.

Пенсія українців залежить від трьох показників: від індивідуального коефіцієнта для обчислення зарплати працівника, страхового стажу та показника середньої заробітної плати в Україні, який застосовується при обчисленні пенсії. Середня зарплата зростає з кожним роком, тож, щоб подолати несправедливість, пропонується провести осучаснення пенсії. Останнього разу таке осучаснення відбулося в 2008 році, але із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік (1197,91 грн.). За цей час середня зарплата в Україні, яка застосовується при обчисленні пенсії, зросла до 3764,4 грн. або більше, ніж у три рази. Перерахунок пенсій, який пропонує уряд, має ліквідувати цей дисбаланс. Пропонується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів.  При цьому перерахунок пенсій здійснюватиметься із застосуванням показника вартості одного року страхового стажу, зниженого з 1,35% до 1%.

Одним із позитивних моментів є те, що уряд пропонує з жовтня скасувати 15-відсоткове оподаткування пенсій працюючим пенсіонерам. Ті, хто працює, зможуть отримували заробітну плату і пенсію в повному обсязі.

Для майбутніх пенсіонерів – підвищення пенсійного віку не планується. Проте  встановлюються вимоги до тривалості необхідного страхового стажу, тобто планується збільшити страховий стаж.

За Урядовим проектом реформи пенсія за віком у 60 років буде призначатися за наявності страхового стажу 25 років. Але кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу буде збільшуватися на один рік. Таким чином, в 2028 році, аби піти на пенсію у 60 років, необхідно буде мати 35 років страхового стажу.

Закон також передбачає право людини взяти участь у добровільному пенсійному страхуванні. Якщо, наприклад, в 60-річної особи не буде зазначеної тривалості страхового стажу, вона має право допрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років.

У 63 роки пенсія за віком як для чоловіків, так і для жінок призначатиметься при наявності страхового стажу тривалістю від 15 до 25 років. Кожні 12 місяців вимога до кількості страхового стажу збільшуватиметься на один рік до досягнення в 2028 році 35 років страхового стажу.

Починаючи з 1 січня 2019 року, особам, в яких страховий стаж складатиме 15 років, пенсія за віком призначатиметься в 65 років. Особи, в яких відсутній такий стаж, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги після досягнення 65 років за сукупним доходом сім’ї.

Таким чином, якщо в 60 років не вистачатиме необхідного стажу, то доведеться працювати до 63 років. Якщо і після цього стаж менше  15 років, тоді вийти на пенсію людина зможе не раніше 65 років, або ж придбати за гроші необхідну тривалість стажу.

Призначення пенсій за вислугу років буде здійснюватися лише для військовослужбовців.

Реформою передба­чається, що з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та інших категорій.

Також не призначатимуться так звані «спецпенсії», тобто пенсії державним службовцям, науковцям, суддям, прокурорам та інші.

У законопроекті передбачає­ться автоматична норма про щорічну індексацію (перерахунок) пенсій для захисту від інфляції, при цьому перерахунок буде відбуватися з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи — тобто, якщо буде зростання економіки, то і бюджет буде наповнюватися краще.

Передбачене на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% пропонується з 1 жовтня. Мінімальна пенсія у такому випадку становитиме 1373 грн. Підвищення пенсій торкнеться 9 млн. пенсіонерів.

Але це лише пропозиції, викладені в законопроекті. Якою буде пенсійна реформа, які конкретні зміни вона передбачає, можна буде говорити, коментувати після остаточного ухвалення закону.