ПРО ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ З 1 ТРАВНЯ 2017 РОКУ

З 1 травня 2017 року відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність,  збільшується з 1 247 грн. до 1 312 грн.

У зв’язку з цим з 1 травня органи Пенсійного фонду провели перерахунок пенсій, а також надбавок і підвищень до пенсій, розміри яких визначають від рівня прожиткового мінімуму.

Пенсії наразі зросли не для всіх, оскільки це лише один з етапів підвищення пенсій.

Тож, які категорії пенсіонерів отримають більшу пенсію?

З 1 травня зростає мінімальний розмір пенсії за віком (за наявності повного стажу), призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, надбавки до пенсій непрацюючим пенсіонерам за понаднормовий стаж, що обчислені відповідно до розміру прожиткового мінімуму.

Також підвищується мінімальна пенсія за віком шахтарям (непрацюючим пенсіонерам), на яких поширюється чинність Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.

Зростають мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни, учасникам бойових дій та інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Підвищуються мінімальні розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”; надбавки, підвищення та інші виплати, розмір яких обчислюється відповідно до розміру прожиткового мінімуму (підвищення до пенсії ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, надбавки до пенсії донорам, розміри пенсій за особливі заслуги перед Україною).

З 1 травня, враховуючи  розмір прожиткового мінімуму  —  1312 грн. для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок щомісячної адресної допомоги. Тобто, з 1 травня  перераховані також виплати:

• за віком/за вислугу років при повному стажі, якщо в даних про інвалідність наявна інформація про  1,2 або 3 групу інвалідності;
  • по втраті годувальника;
  • по інвалідності для інвалідів 1,2, та 3 груп;
  • соціальні пенсії для інвалідів 1,2 та 3 групи;
  • виплати дітям-інвалідам;
  • за віком/за вислугу років при неповному стажі роботи, якщо в даних про інвалідність наявна інформація про 1,2 або 3 групу інвалідності.

Якщо розмір пенсії особи, яка має повний стаж, не досягає мінімального розміру пенсії, пенсія встановлюється на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність

Якщо страховий стаж неповний, то розмір пенсії також визначають пропорційно до стажу, враховуючи прожитковий мінімум.

Якщо непрацюючий пенсіонер має більше страхового стажу, до  пенсії встановлюється доплата за понаднормовий стаж. При цьому, мінімальний розмір пенсії за віком та доплату за понаднормовий стаж визначають з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Слід зауважити, що перерахунок мінімального розміру пенсії та доплати за понаднормовий стаж стосується лише непрацюючих осіб. Такий перерахунок працюючим пенсіонерам не проводиться ( відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).

Кого першотравневе підвищення не торкнеться?

З 1 травня 2017 року пенсія не зміниться для всіх працюючих пенсіонерів, а також для громадян, у яких в складі пенсійної виплати є індексація та щомісячна державна адресна допомога, передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 256, до суми 949 грн.

Якщо пенсія по втраті годувальника призначена на двох та більше утриманців, і один з них працює, то розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28, не перераховується.

З 1 травня припиняється виплата фіксованої індексації , якщо підвищення розміру пенсії без врахування фіксованої індексації більше або дорівнює сумі фіксованої індексації. Розмір фіксованої індексації зменшується, якщо підвищення розміру пенсії без врахування фіксованої індексації менше суми фіксованої індексації,на суму підвищення пенсії.

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.05.20171312,00 грн. перерахунок не проводиться:

• підвищення дітям війни відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни”;
  • додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
  • підвищення особам, яким виповнилося 100 років і більше відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 №908;

щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв’язку з закриттям Чорнобильської АЕС .