Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

Підвищення мінімальної заробітної плати стосується всіх без виключення

Відповідно до п. 5 ст. 38 Бюджетного кодексу України, розмір мінімальної заробітної плати визначається Законом України про Державний бюджет на відповідний рік. Відповідно, Законом України «Про Державний бюджет України на 2017-й рік»  № 1801-19 (від 21.12.2016,  а саме Статтею 8) установлено у 2017-у році мінімальну заробітну плату в місячному розмірі 3 200 гривень.

Законом України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов‘язковому державномупенсійномустрахуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна платане менше законодавчо встановленого мінімального рівня  із неї сплачено єдиний соціальний внесок, то такий місяць повністю враховується в страховий стаж  і заробітна плата за  цей місяць враховується для обчислення пенсії.У випадку коли ж сума нарахованої заробітної плати з якої сплачені внески менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно  нарахованій заробітній платі.

Наприклад. гр. М. за період з 2015 по 2016 роки, який складає 2 роки, працював на  підприємстві на 0,5 ставки і його зарплата щомісяця була менша за мінімальну, відповідно і сума страхових внесків була  менша за мінімальну. При зверненні за призначенням пенсії за даними, що містяться в системі  персоніфікованого обліку,  було встановлено, що до стажу роботи можливо зарахувати лише 1 рік.

Також, якщо з якихось причин роботодавець не сплачує  єдиний соціальний  внесок за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати “в конвертах” без сплати єдиного соціального внеску, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати єдиного соціального внеску), то періоди, за які не сплачені внески, “випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.

Виплата заробітної плати в “конвертах” позбавляє працюючих таких соціальних гарантій, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи. Через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника. Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним.

 

Начальник відділу платежів

до пенсійної системи

УПФУ у місті Білій Церкві

Київської області

Бублик О.Г.