Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

Підвищення мінімальної заробітної плати стосується всіх

З набуттям чинності з 01.01.2017р. Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» радикально змінюється  законодавче визначення поняття такої державної соціальної гарантії, як мінімальна заробітна плата. Обумовлено це тим, що даним Законом було внесено зміни до основоположних законодавчих документів, що визначають умови, порядок та розміри оплати праці для громадян, а саме: до КЗпП та до Закону України від 24.03.1995р. №108/95-ВР «Про оплату праці», який доповнено новою ст.3 «Гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати», де зазначено, що мінімальна заробітна плата є межею заробітку, який працівник одержуватиме за повністю виконану місячну (годинну) норму праці.

Відтепер мінімальна заробітна плата – це встановлений законом мінімальний розмір заробітної плати за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Згаданої державної соціальної гарантії повинні дотримуватись абсолютно всі підприємства, установи, організації всіх форм власності, фізичні особи при використанні ними найманих працівників при оплаті праці працівників за будь-якою системою оплати праці.

Законом України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування» передбачено, якщо працівнику нарахована заробітна платане меншезаконодавчо встановленого мінімального рівня  із неї сплачено єдиний соціальний внесок, то такий місяць повністю враховується в страховий стаж  і заробітна плата за  цей місяць враховується для обчислення пенсії. У випадку, коли ж сума нарахованої заробітної плати з якої сплачені внески менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно  нарахованій заробітній платі.

Якщо з якихось причин роботодавець не сплачує  єдиний соціальний  внесок за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати “в конвертах” без сплати єдиного соціального внеску, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати єдиного соціального внеску), то періоди, за які не сплачені внески, “випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.

Виплата заробітної плати в “конвертах” позбавляє працюючих таких соціальних гарантій, як: оплата тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною та допомогу по вагітності й пологах; виплата втраченого заробітку у зв’язку з втратою непрацездатності у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; виплата допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи. Через несплату єдиного соціального внеску наймані працівники втрачають страховий стаж та можливість одержання заробленої пенсії за віком, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника. Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально захищеним.

Своєчасна й повна сплата платежів по єдиному соціальному внеску, а також забезпечення заробітною платою працівників не менше мінімальних соціальних стандартів – це обов’язок кожного роботодавця щодо соціального захисту своїх працівників.

 

Начальник відділу платежів

до пенсійної системи

УПФУ у місті Білій Церкві

Київської області

Бублик О.Г.