Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

Управління ПФУ у м.Білій Церкві надає роз’яснення щодо
розрахунку розміру пенсії по інвалідності
Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи. Обов’язковою умовою для призначення таких пенсій за нормами Закону України » Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є наявність страхового стажу від одного до 15 років залежно від віку інваліда та групи інвалідності. Особи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу – 15 років.
Слід зазначити, що в період до 1 січня 2017 року особи, визнані інвалідами II групи, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією, передбаченого для призначення пенсій інвалідам I групи.
За частиною 1 ст.33 вищезазначеного Закону пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи – 100% пенсії за віком; інвалідам II групи – 90% пенсії за віком; інвалідам III групи – 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст.27 і 28 Закону (враховуючи страховий стаж особи та заробіток, з якого сплачувалися внески).
При цьому до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також період із дня встановлення інвалідності до досягнення особою загальновстановленого пенсійного віку (ст. 24 Закону).
Згідно з ч.2 ст.33 Закону непрацюючі інваліди II групи за їхнім вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. 27 і 28 Закону, за наявності такого страхового стажу:
– у жінок – 20 років, у чоловіків – 25 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 46 років включно:
– у жінок – 21 року, у чоловіків – 26 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 48 років включно:
– у жінок – 22 років, у чоловіків – 27 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 50 років включно:
– у жінок – 23 років, у чоловіків – 28 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 53 років включно:
– у жінок – 24 років, у чоловіків – 29 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 56 років включно:
– у жінок – 25 років, у чоловіків – 30 років, якщо їм вперше встановлено інвалідність у віці до 59 років включно.
Непрацюючі інваліди II групи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону, та інваліди III групи за їхнім вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст. 27 і 28 Закону, за наявності страхового стажу в чоловіків – 35, у жінок – 30 років.
Якщо інвалід не має достатнього страхового стажу, він може звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення йому допомоги за нормами Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам».
Для того щоб пенсія по інвалідності була призначена з дня встановлення інвалідності, заяву на призначення пенсії слід подати до територіального управління Пенсійного фону не пізніше від трьох місяців з дня встановлення інвалідності. Якщо інвалід заяву на призначення пенсії подасть пізніше, пенсію призначать з дня звернення.

Начальник відділу з питань
призначення, перерахунку
та виплати пенсій №1 І.В.Рябушко