Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

Легальна зарплата- як основа добробуту громадян

Виплата заробітної плати в “конвертах” – одна з найболючіших проблем суспільства, яка має ряд негативних наслідків. Це і недоотримані кошти бюджетів, соціальних фондів, а головне – відсутність страхового стажу неофіційно працевлаштованих громадян, їх соціальної захищеності, що впливає на величину розміру пенсії.

Для багатьох людей важливіше просто мати роботу і отримувати заробітну плату, ніж, щоб їх зарплата була офіційною. Отримуючи зарплату „ в конверті”, треба бути готовим до того, що хворіти,  йти у відпустку прийдеться за власний рахунок. Так, наприклад, з працівниками укладаються трудові договори, в якому офіційна заробітна плата вказана в мінімальному розмірі, а частіше взагалі працівників оформляють  на неповний робочий день, а фактично на руки видають набагато більші суми. Не секрет і те, що внески роботодавцем нараховуються тільки з офіційної частини суми.

Відсутність офіційно оформлених трудових відносин позбавляє працівників отримувати:

– при досягненні пенсійного віку  – трудову пенсію, а при роботі без належного оформлення – весь трудовий стаж;

– відпускні за час щорічної відпустки і, відповідно, саму відпустку, що визначено законодавством України, грошову компенсацію за невикористану відпустку;

– допомогу по тимчасовій непрацездатності у випадку хвороби, а жінки допомогу по вагітності і пологах отримують в мінімальному розмірі;

– суму індексації заробітної плати у зв’язку із зростанням цін;

– доплату за роботу в нічний час, за надурочні роботи і роботу у святкові дні;

– щомісячну компенсацію збитку у випадку трудового каліцтва або професійного захворювання, а також одноразову допомогу (у тому числі родині у випадку смерті працівника);

– вихідну допомогу (середньомісячну зарплату) при звільненні через скорочення штатів;

– допомогу по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного заробітку;

– в разі трудового спору з роботодавцем будь-яку можливість повернути через суд належні вам суми, компенсації і взагалі висунути претензії роботодавцеві, тому що ви працюєте як нелегал та підтверджуючих документів про виконану вами роботу немає.

Легальна зайнятість – не лише вимога законодавства, а перш за все – гарантія прав найманого працівника на стабільну роботу, заробіток, своєчасну відпустку та соціальні виплати. Це впевненість роботодавця у своєму робітнику, який з офіційним працевлаштуванням не лише отримує права, але й має виконувати обов’язки.
Погоджуючись на “тіньову” зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики пов’язані з захистом своїх трудових прав та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин. Тому, щоб уникнути таких негативних наслідків, самі працівники повинні розуміти необхідність оформлення трудових відносин для власного добробуту сьогодні та в майбутньому, захисту своїх конституційних прав.

 

Начальник відділу платежів

до пенсійної системи

УПФУ у місті Білій Церкві

Київської області

Бублик О.Г.