Оподаткування пенсії

У червні 2016 року було внесено зміни до Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій. Ухвалено Закон №1411-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій». Зміни набули чинності з 01.07.2016 року.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (разом із сумою їх індексації, нарахованою відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, які платник податку отримує з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законодавством, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року.

Ставка податку становить 18 відсотків, щодо доходів, зокрема, пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподаткованого доходу перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність (з 01.07.2016 1074,00 х 10 = 10740,00 грн.)

Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування.

Крім того Законом передбачено, що розмір пенсії осіб, які належать до учасників бойових дій у період Другої світової війни, інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2015р. у період роботи пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті, розмір якої перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (з 01.05.2016р. 1130грн. х 150% = 1695,00 грн.), виплачуються в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 1695,00 грн.

Начальник відділу
з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій №2