Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

УМОВИ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ

Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення 60 річного віку право на пенсію за віком мають жінки      1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

 • 57 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
 • 58 років – які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
 • 58 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
 • 59 років – які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
 • 59 років 6 місяців – які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
 • 60 років – які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

ЦІКАВО

 • Усім, хто працює і виявив бажання виходити на пенсію пізніше 60-річного пенсійного віку, розмір пенсії збільшується за кожен повний місяць страхового стажу більш пізнього виходу на пенсію.
 • Жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення основного розміру пенсії – 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

НАЯВНІСТЬ СТРАХОВОГО СТАЖУ НЕ МЕНШЕ 15 РОКІВ

У разі відсутності у осіб, які звертається до органів Пенсійного фонду України страхового стажу меншої тривалості чим 15 років, вони можуть претендувати лише на соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам».

Що робити, коли стажу не вистачає? Вихід є — «купити» недостаючий стаж: здійснити доплату за неповні місяці роботи або укласти договір про добровільну участь.

Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою страхових внесків за попередні періоди, в яких вона не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

ВАЖЛИВО

У разі, якщо тривалість страхового стажу менше 15 років, особа взагалі не має права на пенсійне забезпечення.

ОФОРМЛЕННЯ І РОЗГЛЯД ДОКУМЕНТІВ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ПЕНСІЇ

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день, коли управління Пенсійного фонду України у районах, містах, а також об’єднане управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) прийняло відповідну заяву.

Відповідно до норм чинного законодавства пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося за місяць до досягнення пенсійного віку або протягом трьох місяців з дня досягнення цього віку. Якщо особа звернулася пізніше трьох місяців від досягнення пенсійного віку, пенсія призначається з дня подання заяви.

За наявності всіх належних для призначення пенсії документів управління Пенсійного фонду України у районах, містах, а також об’єднане управління Пенсійного фонду України не пізніше 10 днів розглядає подані документи й виносить рішення щодо призначення або відмову у призначенні пенсії.

У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково. Час для їх надання – до 3-х місяців.

ВАЖЛИВО

Не потрібно чекати дня народження. З заявою про призначення пенсії можна звертатися вже за місяць до досягнення пенсійного віку. Особи, що скористалися можливістю подати заздалегідь заяву на призначення пенсії, забезпечать себе виплатою пенсії та отриманням пенсійного посвідчення вже при досягненні пенсійного віку.

ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ПОДАЮТЬСЯ ПРИ ПРИЗНАЧЕННІ ПЕНСІЇ ЗА ВІКОМ

Особа, яка звертається за пенсією, повинна пред’явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

 • довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного коду;
 • трудова книжка або інші документи про стаж;
 • довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року, (за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв), а починаючи з 01 липня 2000 року – індивідуальні відомості про застраховану особу, що видаються відділом персоніфікованого обліку за формою (додаток 1);
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія свідоцтва про укладення шлюбу (за зміни прізвища);
 • паспорт;
 • диплом про освіту;
 • довідка з податкових органів (для підприємців);
 • заява на виплату пенсії через банківську установу (майбутній пенсіонер зазначає, яким чином бажає отримувати пенсію: банківська установа чи пошта);
 • дві кольорові фотокартки розміром 4 х 6 для пенсійного посвідчення;
 • документи, які надають особливий статус (посвідчення ветерана війни, чорнобильське посвідчення і т.д.).

ЦІКАВО

Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Потрібно зазначити, що кожен випадок індивідуальний, тому необхідно подати довідку про заробітну плату за якомога більший період своєї трудової діяльності. Маючи такі дані, працівники Пенсійного фонду України, за допомогою відповідного програмного забезпечення, визначить найкращі 60 календарних місяців заробітної плати. На сьогоднішній день законодавство також дозволяє проводити розрахунок без врахування 60 календарних місяців до 01 липня          2000 року. Якщо такий варіант буде більш вигідним для пенсіонера, то розрахунок пенсії йому буде проведено без врахування довідки про заробітну плату.

ВАЖЛИВО

 • Необхідні для призначення пенсії документи подаються або в оригіналах, або в копіях, засвідчених нотаріально чи адміністрацією підприємства, що подає документи заявника.
 • Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
 • У разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).

  Управління Пенсійного фонду України

   у місті Білій Церкві Київської області