Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

Легалізація робочих місць та заробітної плати –соціальна захищеність кожного

Одним із пріоритетних напрямків державної політики є детінізація заробітної плати. Негативні наслідки неукладання трудових відносин, виплати «заробітної плати в конвертах» відчувають як самі  працівники, так і члени територіальних громад та суспільство в цілому. Питання виплати офіційної, прозорої зарплати сьогодні дуже актуальне. Адже більшість працівників іноді свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (часто мінімальну) та неофіційну (значно вище мінімальної) зарплатню. Трапляється, що вони навіть не знають про те, що їхня “прозора” зарплата значно відрізняється від тієї, яка записана у відомості. Ця різниця з’ясовується згодом, коли працівнику потрібна довідка про доходи, наприклад, для отримання кредиту чи для пред’явлення у Пенсійний фонд при оформленні пенсії.

Використання роботодавцем найманої праці без оформлення трудових відносин  призводить до позбавлення працівника:

  • гарантованого розміру заробітної плати;
  • права на матеріальне забезпечення в старості;
  • права на оплачувану відпустку, відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • права на оплату лікарняного;
  • права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;
  • права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих

умовах праці;

  • права на допомогу по безробіттю;
  • права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань.

     Слід зазначити, що є роботодавці, які усвідомлюють свою  відповідальність перед працівниками, перед державою і виплачують заробітну плату прозоро та сплачують із неї належні податки та платежі. Адже в результаті одержання зарплати “в конвертах” працівники позбавлені належного захисту на випадок непрацездатності та приречені на мізерну пенсію.

На сьогоднішній день автоматизована система персоніфікованого обліку надає можливість кожному працюючому особисто в управлінні Пенсійного фонду України одержати інформацію щодо його нарахованої заробітної плати, щомісячного розміру сплачених внесків до Пенсійного фонду України та страхового стажу. Тоді, при  виявленні порушення трудових прав, працівник зможе своєчасно звернутися з позовом  до суду щодо дій роботодавця, який позбавив його соціальних гарантій.

         Проблема виплати зарплати “у конвертах” – це своєрідний трикутник: працедавець – робітник – держава. Тому боротися із цією проблемою потрібно, об’єднавши зусилля.

160914_pfu2

 

Начальник відділу платежів
до пенсійної системи
управління ПФУ у місті Білій Церкві                                             Бублик О.Г.