Білоцерківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області

Реформування пенсійної системи України в сучасних умовах

Відповідно до Закону України від 03.10.2017р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»  з 1 жовтня  відбулися суттєві зміни в пенсійному законодавстві.

Перераховані та осучаснені всі раніше призначені пенсії за єдиними правилами обрахунку пенсій, незалежно від того, у якому році була призначена пенсія. За основу взято єдиний для всіх показник середньої зарплати за останні три роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн.

Слід зауважити, що при проведенні такого перерахунку змінено показник оцінки вартості одного року страхового стажу, що застосовується при обчисленні пенсії (коефіцієнт буде знижений з 1,35% до 1%).

Мінімальний розмір пенсії за віком, яка призначена до 01.10.2011р., за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу, а мінімальний розмір пенсії за віком, яка призначена або перерахована з урахуванням стажу та заробітку після 01.10.2011р. за наявності у чоловіків 35, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в розмірі 1452,00грн.

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років матимуть тільки ті особи, в яких страховий стаж буде не менше 25 років. Вимога до мінімального страхового стажу поступово збільшується ( щороку на один рік). У 2028 році право на призначення пенсії за віком після досягнення  віку 60 років матимуть тільки ті особи, у яких буде не менше 35 років стажу.

Особи матимуть право на пенсію за віком у віці 63 років за наявності на 01.01.2018р. стажу від 15 до 25 років. У наступні роки цей стаж щорічно буде відповідно збільшуватися на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років у 2028 році. Тобто, у 2028 році право на пенсію у віці 63 роки матимуть особи зі стажем роботи від 25 до 35 років.

Якщо особа станом на 01.01.2019р. матиме стаж від 15 років, але меншої тривалості, ніж це необхідно для призначення пенсії у 63 роки, пенсія буде призначатись тільки при досягненні 65 роки.

 

Право на призначення дострокової пенсії за віком мають:

 

  • особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики – після досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у чоловіків і не менше 15 років у жінок;
  • особи з інвалідністю по зору 1 групи – сліпі та особи з інвалідністю з дитинства 1 групи – після досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 15років у чоловіків і не менше 10 років у жінок;
  • жінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку – після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років;
  • військовослужбовці – учасники бойових дій ( після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок);
  • журналістів, у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій;
  • чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку).

 

З 1 січня 2018 року будуть скасовані спеціальні пенсії для депутатів, держслужбовців, прокурорів, працівників дипломатичної служби, наукових працівників.

Особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсій за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Уряд до 1 листопада 2017р. підготує окремий законопроект про осучаснення пенсій військовим. Після того, як цей документ ухвалить Верховна Рада, протягом наступного півроку уряд підготує законопроект про:

  • запровадження професійної пенсійної системи (для окремих категорій професій, які нині мають пільгові статуси);
  • порядку одержання сум пенсій, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав у зв’язку із перебуванням на тимчасово неконтрольованій державною владою України території.

Починаючи з 01.10.2017р. виплата пенсій працюючим пенсіонерам відновиться в повному обсязі ( скасовано обмеження 85% від розміру пенсії, але не менше 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).

Працюючим пенсіонерам, пенсії яким призначені відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), на посадах державної служби, виплата проводиться у розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Виплата доплати після проведеного перерахунку буде здійснена додатковими відомостями в жовтні місяці 2017р. В зазначені відомості включені доплати, розмір яких становить 140,00грн. і більше.